Jarná aromaterapia - očista organizmu po zime


Tradične sa práve na jar robieva očista organizmu, pomáha nám zbavovať sa škodlivín a vypratať aj „mentálny priestor“. Prejasniť a zlepšiť koncentráciu pomáha citrón, príjemne osviežuje a povzbudzuje, pomáha pri jarnej únave. Pri sezónnej depresii skúste pomaranč, ktorý pomáha aktivovať vnútornú radosť a potešenie zo života. Pri bolestiach hlavy a únave vyskúšajte mätu piepornú, ktorá vás okamžite zobudí, osvieži a nakopne.

Počas jarného obdobia je vhodná doba podľa TCM na podporu pečene a žlčníka, ktoré spadajú do elementu dreva.

Na jar sa môže prehĺbiť oslabenie týchto orgánov, ak ich však chceme liečiť a podporiť ich zdravie a dobré fungovanie je na to ideálna doba

Prečo je v našom tele dôležitá pečeň?

Jej úloha je rozvádzanie energie, krvi a telesných tekutín po tele, pečeň je zodpovedná za plynulý tok Qi v organizme. Stagnácia môže mať celú radu dôsledkov:

*** TRÁVIACE PROBLÉMY- ovplyvňuje trávenie (aj žalúdok a slezinu) Stagnácia Qi v pečeni ďalej ovlyvňuje žalúdok aj slezinu. Môže sa to prejaviť tráviacimi problémami ako nafukovanie, pálenie záhy, zvracanie, bolesti brucha, pri ovplyvnený sleziny môžeme pociťovať výraznú únavu, malú chuť do jedla, akumuláciu vlhkosti v organizme, hnačky, dráždivý tračník- striedanie zápchy a hnačky. Na tráviace problémy v tomto duchu sa odporúčajú semienkové silice ako fenikel, koriander, kardamóm a čierne korenie, pri žlčníkovom záchvate mäta pieporná. Pri stagnácií Qi v pečeni sú najlepšie citrusy ako pomaranč a mandarínka.

***BOLESTI HLAVY A MIGRÉNA- Stagnácia Qi v pečeni môže spôsobovať bolesti hlavy a migrény- v tom prípade sa používa mäta pieporná, levanduľa, bergamot a kamilky.

***BOLESTIVÁ MENŠTRUÁCIA- Stagnácia Qi v pečeni môže ovplyvňovať menštruáciu, konkrétne spôsobovať PMS, nafukovanie, zadržiavanie vody v organizme, napätie v prsiach, bolesti hlavy, podráždenie, nevoľnosť. Výborná kombinácia je potom: bergamot+ šalvia muškátová+cyprus.

***CELKOVÁ (JARNÁ) ÚNAVA (napr. jarná)- Ak potrebujete v tele rozprúdiť energiu, krv alebo celkovo sa aj psychicky pohnúť z miesta a dať sa do pohybu tak je výborný rozmarín, vhodný je pre ľudí s nízkym krvným tlakom, skôr zimomrivým, pri hypertonických a horkokrvných ľuďoch sa namiesto rozmarínu používa cyprus.

*** EMOCIONÁLNE PROBLÉMY- Stagnácia Qi sa môže prejaviť pocitom hnevu, zlosti, frustrácie, výbušnosti, stresu, v takom prípade sa používajú okrem vyššie spomenutých citrusov používajú oleje ako bergamot, levanduľa a harmanček.

Ruka v ruke s jarnou očistou v tele ide aj očista domu- podľa starej múdrosti ako vonku tak aj vnútri, ako vnútri tak aj vonku. Z esenciálnych olejov môžete využiť citrón pre jeho čistiace účinky a alebo čajovník pre jeho dezinfekčné účinky.


Flora terapeutica blog
Nedávne príspevky
Archív
Sledujte nás
  • Facebook Basic Square